Stárnutí doma

22. března 2019

Stárnoucí lidé, mohou být konfrontováni s rozhodováním, zda se přestěhovat ze svého stávajícího domova, ve kterém založili rodinu a prožili celý život. Velmi často nejsou tyto domovy uzpůsobeny fyzickým výzvám, kterým mohou starší lidé s postupujícími lety čelit.

Stárnutí doma
22. března 2019 - Stárnutí doma

Nedávná studie stárnoucí generace baby boomers (označení lidí narozených během ekonomické prosperity v USA následující po 2. světové válce) ukazuje velkou tendenci lidí zůstat v jejich současných domovech i po odchodu do důchodu. V důsledku toho, organizuje mnoho stavitelů domů a bytových družstev v celé zemi vzdělávací aktivity s cílem zdůraznit programy a podpůrné služby, jako je zdravotní péče, služby v domácnosti a doprava, které umožní starším osobám pohodlně stárnout.

Lidé, kteří plánují zestárnout ve svém současném domově, by měli učinit aktivní kroky k úpravě svých domovů, dokud jsou toho ještě finančně a fyzicky schopni. Národní asociace stavitelů domů doporučuje následující úpravy:

V přízemí by měla být alespoň jedna ložnice a jedna koupelna. Bydlení v přízemí se pro starší dospělé velmi doporučuje. S plnohodnotnou koupelnou a hlavní ložnicí v přízemí je to jednodušší pro ty, kteří mají potíže se stoupáním po schodech.

Ovládací prvky a madla by měly být dobře umístěny a snadno ovladatelné. Zvýšené elektrické zásuvky, elektrické spínače umístěné mírně níže a termostaty s velkými, snadno čitelnými čísly jsou pro starší osoby ideální. Instalace pákových rukojetí usnadňuje lidem s artritidou otevírat dveře.

U vstupu by neměly být žádné schody. Alespoň jeden vchod do nemovitosti bez schodů usnadní přístup každému bez ohledu na jeho schopnosti. Někdy může být vhodné nainstalovat rampu invalidního vozíku alespoň u jednoho vstupu.

V celém domě by měl být volný manévrovací prostor. Širší dveře a chodby mohou učinit domov přístupnější.

Ve spodních kuchyňských skříňkách by měly být místo polic umístěny zásuvky, které nebudou problémem pro osobu na invalidním vozíku. Kromě toho lze regály pod kuchyňským dřezem a varnou deskou přeměnit z úložného prostoru na kolenní prostor pro ty, kteří dávají přednost čištění a vaření vsedě. Výměna knoflíků na kuchyňských skříňkách za madla ve tvaru písmene D, která jsou kontrastní k barvě dveří u skříněk, usnadňuje starším lidem uchopení. Změny v okolí dřezu mohou zahrnovat výměnu baterie za pákovou s jednou rukojetí a instalaci extra dlouhé hadice dřezové baterie se sprchou. To by umožnilo starší osobě zaplnit velké hrnce, které leží na sporáku.

Koupelny by měly být vybaveny bezpečnostními prvky. Jednou z nejdůležitějších místností v domě, kterou je nutné správně navrhnout, aby zde majitelé domů mohli pohodlně zestárnout, je koupelna. Uchopovací tyče, sedátko ve sprše a vyvýšené záchodové sedátko mohou starším osobám zajistit stabilitu a zabránit pádům. Pády v koupelně nebo na schodech jsou druhou hlavní příčinou úrazů starších lidí, těsně za automobilovými nehodami. Bylo by rozumné investovat do rozšíření alespoň jedné koupelny v domácnosti. Větší koupelna usnadňuje manévrování lidem s hůlkami, berlemi a invalidními vozíky.

Pro ty, kteří musí zvládat každodenní chození po schodech, je velmi důležité mít na schodišti správné osvětlení. Zrak se s věkem mění. Většina starších domů nemá na schodišti dostatečné osvětlení. Proto může instalace světel s nastavitelnými ovládacími prvky nebo stmívači pomoci zabránit oslnění a zajistit správné osvětlení. Řádné osvětlení je také doporučováno pro vaření, čtení a holení, zatímco měkčí světlo je vhodné pro noční cesty do koupelny.

Někteří starší lidé se rozhodnou přesunout po odchodu do důchodu do nového domova, z nichž mnohé z nich budou mít řadu výše uvedených funkcí a vybavení. Mnozí však nebudou mít možnost provést takový krok z řady důvodů. Plánováním dopředu a postupnými změnami v domácnosti se starší lidé mohou rozhodnout zůstat doma, v pohodlí svého okolí, zestárnout doma a udržet si nezávislost a důstojnost.

 

 

Zdroj: https://caregiver.com/articles/aging-in-place/

 

Líbí se Vám, co děláme?