Nečiňme seniory zranitelnými

10. května 2017

V poslední době se v médiích často objevují úvahy o tom, jak jsou senioři zranitelní a jak je třeba se k nim chovat zvláštním způsobem. To, že se lidem od určitého věku má v rámci eventuálního trestního řízení dostat zvláštního zacházení, lze zřejmě přijmout pozitivně. Není ale vhodnější seniory vnímat jako občany naší společnosti, kteří mají stejná práva a povinnosti jako kdokoli jiný a zvláštního zacházení se jim má dostat teprve v okamžiku, kdy jsou zvlášť zasaženi tou kterou nemocí, či jinou sociální událostí, přičemž základním cílem sociální ochrany má být vzniku tíživých sociálních situací předcházet?

Nečiňme seniory zranitelnými
10. května 2017 - Nečiňme seniory zranitelnými

Zvlášť paradoxní se mi jeví to, že za akutní péči o seniora (zcela oprávněně a v souladu s evropskými hodnotami) vydáváme desítky tisíc korun, taková péče ale ve většině případů není doprovozena (buď vůbec, nebo nedostatečně) rehabilitační péčí. Dokážeme tedy vyléčit mnoho komplikovaných zdravotních situací, nemocnice ale (především u seniorů v pokročilém věku, např. 80+) nezřídka propouští člověka, který po delším pobytu v nemocnici už není schopen se sám o sebe postarat, nemůže se tedy vrátit do svého původního prostředí a zůstává v ústavní péči. Považujeme toto za účelně vynaložené náklady na léčbu?

Přitom by stačilo tak málo, nenechat pacienta celý den zbytečně ležet, začít s rehabilitací okamžitě, jakmile to zdravotní stav dovolí. Plánované dlouhodobé ošetřovné (k jehož systematickému umístění v právu sociálního zabezpečení lze mít určité výhrady) by tak nemuselo být tolik využíváno, resp. by nemuselo sloužit k ošetřování, ale spíše k zajištění dodatečné péče formou terénních služeb a mohlo by tak lépe naplnit svůj cíl – totiž pomoci seniorům zůstat co nejdéle ve svém přirozeném sociálním prostředí.

doc. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.

Právnická fakulta UK

Líbí se Vám, co děláme?