Hypotermie: nebezpečí chladného počasí

1. února 2019

NIH nabízí tipy, jak udržet starší osoby v zimním období v bezpečí před chladem.

NIH nabízí tipy, jak udržet starší osoby v zimním období v bezpečí před chladem.
1. února 2019 - Hypotermie: nebezpečí chladného počasí

Vzhledem k zimním měsícům je důležité porozumět rizikům, která může představovat vystavení se chladu pro starší osoby a osoby s chronickými zdravotními potížemi. Starší lidé mohou rychle ztratit tělesné teplo a změny na těle v důsledku stáří mohou ztěžovat rozpoznání poklesu tělesné teploty. Výsledkem může být vážný stav nazývaný hypotermie.

Hypotermie - nebezpečný pokles tělesné teploty - může nastat, když je uvnitř nebo venku chladno a tělo není schopno produkovat teplo, které potřebuje k fungování. Dokonce i relativně krátká doba expozice chladným podmínkám může vést k hypotermii. Starší dospělí jsou k hypotermii obzvláště citliví, protože jejich tělesná reakce na chlad může být snížena v důsledku chronických zdravotních stavů a užíváním některých léků, včetně volně prodejných léků proti nachlazení. Starší osobě může teplota těla 35°C nebo nižší způsobit mnoho zdravotních potíží, jakými jsou poruchy srdečního rytmu, problémy s ledvinami, poškození jater nebo horší.

Mezi výstražné příznaky hypotermie patří zpomalená nebo nejasná mluva; ospalost nebo zmatenost; třes nebo tuhost v pažích a nohou; špatná kontrola pohybu těla; pomalé reakce, slabý puls nebo tělesná teplota jádra 35°C či nižší. Pokud se domníváte, že někdo vykazuje příznaky hypotermie, volejte ihned linku 155 a pokuste se přesunout osobu na teplejší místo.

Aby pomohli starším lidem porozumět tomuto nebezpečí, nabízí Národní ústav pro stárnutí (National Institute of Aging - NIH) při Národním ústavu zdraví (National Institutes of Health - NIH) několik tipů, jak se vyhnout některým rizikům a zabránit vzniku hypotermie:

  • Když vycházíte ven za chladného počasí, noste čepici, šátek a rukavice, abyste zabránili ztrátě tělesného tepla přes hlavu a ruce. Používejte několik vrstev volného oděvu, které vám pomohou zachytit teplý vzduch mezi vrstvami.
  • Je-li to možné, dejte ostatním vědět, když plánujete trávit čas venku a mějte plně nabitý mobil.
  • Ujistěte se, že váš dům je dostatečně vytopený. Nastavte termostat na nejméně 20 až 21°C. Dokonce i mírně chladné domy s teplotami od 15 do 18°C mohou vést u starších osob k hypotermii.
  • Chcete-li zůstat doma v teple, noste pod oblečením dlouhé spodní prádlo, spolu s ponožkami a přezůvkami. Použijte přikrývku nebo deku, abyste udrželi nohy a ramena v teple a noste v interiéru čepici.

Zdroj: https://www.nia.nih.gov/news/hypothermia-cold-weather-hazard

 

Líbí se Vám, co děláme?