10 tipů k péči o nohy seniorů

1. března 2019

Po celoživotní službě vašich chodidel, kdy jejich jediným účelem bylo nosit vaši celkovou tělesnou hmotnost, je zasáhne proces přirozeného stárnutí, což může ohrozit rovnováhu a pohyblivost. Starší kůže navíc ztrácí část své elasticity a to může potenciálně vézt k tvorbě puchýřů, infekcím a jiným bolestivým stavům. Neztrácejte čas starostmi a projděte si 10 rychlých tipů, které mohou udržet vaše chodidla v nadcházejících letech spokojená.

10 tipů k péči o nohy seniorů
1. března 2019 - 10 tipů k péči o nohy seniorů

 

 1. Správná obuv
  V první řadě vždy zajistěte, aby vaše noha měla vždy pro sebe tu nejlepší možnou botu. Při nákupu nové obuvi měřte nohu tak, aby bota ideálně padla, někdy raději obětujete módu pro pohodlnější výstelku a zapomeňte na všechny vysoké podpatky. Pokud jde o vaše staré prověřené páry obuvi, příležitostně zkontrolujte jejich těsnost a vyměňte je dříve, než se opotřebují. Přezujte se do přezůvek, vždy, když je to možné, a nikdy se nepohybujte doma naboso, protože by mohlo dojít k nehodě.
 2. Udržujte své nohy čisté
  Chraňte svá chodidla tím, že je každý den umyjete jemným mýdlem a vlažnou vodou. Všímejte si suchých, popraskaných míst a najděte si pro sebe správnou škrabku na nohy, bez námahy odstraňte tyto vrstvy kůže. Aplikujte krém s vitamínem E, který má trvalý hydratační účinek a ponožky si nasaďte, až bude úplně vstřebán.
 3. Nehty udržujte krátké
  Před stříháním si vždy ponořte chodidla do teplé vody, protože to změkčuje nehty a stříhání je pak mnohem snazší. Použijte kvalitní nůžky na nehty a stříhejte rovně, vyvarujte se ostrých krajních částí, které by mohly zarůstat. Pravidelná údržba nehtů je nezbytná pro vaše pohodlí, protože přerostlé nehty mohou tlačit proti vnitřku boty, což vede k zbytečné bolesti nebo jiným komplikacím.
 4. Mějte chodidla v teple a suchu
  Je známo, že bakterie se rády usazují ve vlhkých místech a vaše chodidla nejsou výjimkou. Udržujte je čistá a suchá se zvláštním důrazem na oblast mezi prsty, sníží to pravděpodobnost vzniku mykózy v místech narušené kůže. Teplé nohy jsou také důležité kvůli cirkulaci krve, takže po usušení si oblečte čistý pár bavlněných ponožek.
 5. Udržujte cirkulaci krve
  Podpořte průtok krve zvednutím nohou do vyvýšené polohy. Nedávejte si nohu přes nohu ani na velice krátkou dobu a vybudujte si zvyk, protáhnout a promnout si prsty a zakroužit kotníky. Pro ještě větší účinek zkuste jógu nebo plavání.
 6. Všímejte si vašich křečí
  Pokud máte často křeče v nohou, můžete mít nízkou hladinu draslíku, sodíku nebo hořčíku v krvi. Nechte se otestovat a vyzkoušejte dietu bohatou na minerály, tzn. banány, avokádo, brambory a listovou zeleninu. Nezapomeňte si každý den protáhnout chodidla, promnout prsty na nohou nebo promasírovat citlivé body golfovým míčkem.
 7. Sledujte váhu
  Stejně jako u křečí, spousta zmíněných obtíží pochází z nedbalosti související s dietou. Máte-li nadváhu, je více než pravděpodobné, že spoléháte na své šlachy, že udrží vaši rovnováhu, a celé vaše chodidlo pocítí tento tlak. Informujte svého lékaře o doporučených řešeních, která obvykle zahrnují změnu ve výběru jídla a pravidelné cvičení. Tyto změny v životního stylu naštěstí přinesou prospěch téměř všem dalším aspektům vašeho života.
 8. Nechte si vaše chodidla zkontrolovat
  Pokud najdete kuří oka, vředy nebo zarůstající nehty, netrpte a raději se poraďte s vašim lékařem o možnostech řešení. Měli byste svá chodidla pravidelně kontrolovat i sami, pro jakékoliv neobvyklé změny, jako jsou změkčené nehty nebo nově vytvořené znaménka a řešte je, než se potenciálně vyvinou v něco vážnějšího.
 9. Zvažte asistenta pohybu
  Pokud máte potíže s chůzí nebo začínáte častěji padat, může být vhodné podívat se po pomocném zařízení. Ať už máte na mysli hůlku, nebo se jedná o invalidní vozík, kontaktujte svého lékaře a důvěřujte jeho profesionálním radám.
 10. Konzultujte s odborníkem
  Stejně jako ve všech výše uvedených bodech, je vždy v nejlepším zájmu oslovit odborníka. Salony s pedikúrou se postarají o vaše chodidla mnohem příjemněji. Vaši rodina nebo pečovatelé mohou lépe zkontrolovat vaše chodidla. A váš praktický lékař bude mít nejvíce vědomostí k odstranění všech vašich přetrvávajících problémů. Požádat o malou pomoc je nejlepší přístup, když se sami péči o vaše chodidla a prsty na nohou vyhýbáte.

 

Zdroj: https://seniordirectory.com/articles/info/10-foot-care-tips-for-senior-citizens

 

 

Líbí se Vám, co děláme?