Změny kůže v důsledku stárnutí

2. března 2018

Změny na kůži v důsledku stárnutí jsou skupinou společných změn, ke kterým dochází, když lidé stárnou.
Kožní změny patří mezi nejviditelnější známky stárnutí. Důkazem zvyšujícího se věku jsou vrásky a ztráta napětí pokožky. Bílé nebo šedivé vlasy jsou dalším zjevným příznakem stárnutí.

Změny kůže v důsledku stárnutí
2. března 2018 - Změny kůže v důsledku stárnutí

Vaše kůže dělá mnoho věcí

Obsahuje nervové receptory, které vám umožňují cítit dotek, bolest a tlak. Pomáhá udržet rovnováhu tekutin a elektrolytů. Pomáhá udržet teplotu těla. Chrání vás před okolím.


Ačkoli má kůže mnoho vrstev, může být obecně rozdělena do tří hlavních částí:

 • Vnější část (epidermis) obsahuje kožní buňky, pigmenty a bílkoviny.
 • Střední část (dermis) obsahuje krevní cévy, nervy, vlasové folikuly a mazové žlázy. Dermis poskytuje živiny epidermis.
 • Vnitřní vrstva pod dermis (podkoží) obsahuje potní žlázy, některé vlasové folikuly, krevní cévy a tuk.

Každá vrstva také obsahuje pojivovou tkáň s kolagenními vlákny, aby poskytla podporu a elastinová vlákna, aby poskytla pružnost a pevnost.

Kožní změny souvisejí s faktory prostředí, genetickou výbavou, výživou a dalšími faktory. Největším faktorem je však vystavení slunci. Můžeme to vidět na porovnání míst na našem těle, která jsou pravidelně vystavena slunci vůči místům chráněným před slunečním zářením.
Zdá se, že přírodní pigmenty poskytují určitou ochranu proti slunečnímu poškození pokožky. Lidé s modrými očima a světlejší pletí vykazují více kožních změn, než lidé s tmavší, silněji pigmentovanou kůží.

Změny v důsledku stárnutí

Stárnutím dochází ke ztenčení vnější vrstvy pokožky (epidermis), přestože počet buněčných vrstev zůstává nezměněn. Počet buněk obsahujících pigment (melanocyty) klesá. Zbývající melanocyty se zvětšují. Stárnoucí pokožka vypadá tenčí, bledší a průsvitnější. V oblastech vystavených slunečnímu záření se mohou objevit velké pigmentované skvrny, včetně stařeckých skvrn, jaterních skvrn nebo lentiga.

Změny v pojivové tkáni zmenšují sílu a pružnost pokožky. Tomuto se říká elastóza. Je výraznější v oblastech vystavených slunečnímu záření (sluneční elastóza). Elastóza vytváří kožovitý, „povětrnostně zbitý“ vzhled běžný u farmářů, námořníků a dalších lidí, kteří tráví velké množství času venku.
Krevní cévy dermis jsou křehčí. To vede k tvorbě modřin, krváceninám pod kůží (často nazývané senilní purpura), třešňovým angiomům a podobně.

Mazové žlázy produkují s přibývajícím věkem méně mazu. U mužů dochází k minimálnímu poklesu, nejčastěji po dosažení věku 80 let. Ženy postupně produkují méně mazu po začátku menopauzy. To může ztížit udržení vlhkosti v pokožce a způsobit její suchost a svědění.

Podkožní tuková vrstva se tenčí, takže méně izoluje a vyplňuje. Toto zvyšuje riziko poranění kůže a snižuje schopnost udržovat tělesnou teplotu. V důsledku menšího množství přirozené izolace, se můžete za chladného počasí snadněji podchladit. Některé léky jsou absorbovány tukovou vrstvou. Ztráta této vrstvy mění způsob, jakým tyto léky fungují.

Potní žlázy produkují méně potu. Což ztěžuje udržení teplotní pohody. Proto se riziko přehřátí nebo úpalu zvyšuje.

Výrůstky, jako jsou kožní znaménka, bradavice, drsná místa (keratózy) a další neduhy jsou u starších lidí častější.

Účinky změn

Tím jak stárneme, máme zvýšené riziko poranění kůže. Kůže je tenčí, křehčí a ztrácí vrstvu ochranného tuku. Můžeme také být méně schopni cítit dotyk, tlak, vibrace, teplo a chlad.

Tření nebo tahání kůže může způsobit roztržení pokožky. Křehké krevní cévy se mohou snadno rozbít. Modřiny, ploché nahromadění krve (purpura) a zvýšené nahromadění krve (hematomy) se mohou vytvořit i po menším zranění.

Tlakové vředy mohou být způsobeny změnami kůže, ztrátou tukové vrstvy, sníženou aktivitou, špatnou výživou a nemocemi. Boláky jsou nejčastěji viditelné na vnějším povrchu předloktí, ale mohou se objevit kdekoli na těle.

Stárnoucí pokožka se regeneruje pomaleji než mladší kůže. Hojení ran může být až čtyřikrát pomalejší. To přispívá k tlakovým vředům a infekcím. Diabetes, změny krevních cév, snížená imunita a další faktory také ovlivňují ​​léčení.

Společné problémy

Kožní potíže jsou u starších lidí tak běžné, že je často těžké rozlišit normální změny od těch, které souvisejí s nemocí. Více než 90% všech starších lidí má nějaké kožní potíže.

Kožní poruchy mohou být způsobeny mnoha stavy, včetně:

 • Choroby krevních cév, jako je arterioskleróza
 • Diabetes
 • Srdeční choroba
 • Nemoc jater
 • Nutriční deficience
 • Obezita
 • Reakce na léky
 • Stres

Další příčiny změny kůže:

 • Alergie na rostliny a jiné látky
 • Podnebí
 • Oblečení
 • Expozice chemikáliím z průmyslu a domácnosti
 • Vnitřní vytápění

Sluneční světlo může způsobit:

 • Ztrátu elasticity (elastóza)
 • Nekarcinogenní růst kůže (keratoakantomy)
 • Změny pigmentu, jako jsou jaterní skvrny
 • Ztluštění kůže

Expozice slunci je také přímo spojena s rakovinou kůže, včetně rakoviny bazálních buněk, karcinomu skvamózních buněk a melanomu.

Prevence

Protože většina změn na kůži souvisí s expozicí slunci, prevence je celoživotní záležitost. Chraňte se před spálením sluncem. Používejte venku dobrou ochranu proti slunečnímu záření, a to i v zimě. Noste ochranné oblečení a pokrývku hlavy.

Správná výživa a dostatek tekutin jsou také důležité. Dehydratace zvyšuje riziko poranění kůže. Někdy mohou malé nutriční nedostatky způsobit vyrážky, kožní léze a jiné změny na kůži, i když nemáte žádné jiné příznaky.

Udržujte pokožku vláčnou pomocí hydratačních prostředků. Nepoužívejte mýdla, která jsou silně parfémovaná. Oleje do koupelí se nedoporučují, protože mohou způsobit uklouznutí a pád. Vlhčí pokožka je pohodlnější a rychleji se hojí.

Zdroj článku: medlineplus.gov

Líbí se Vám, co děláme?