Senioři píší Wikipedii už 5 let a ovlivnili podobu více než 4 000 článků

6. února 2018

Wikipedie se může stát novou platformou, na které starší generace bude ostatním předávat své vědomosti a zkušenosti. Proto v Česku již 5 let probíhá projekt Senioři píší Wikipedii, kde se starší lidé učí pracovat s Wikipedií.

Senioři píší Wikipedii už 5 let a ovlivnili podobu více než 4 000 článků
6. února 2018 - Senioři píší Wikipedii už 5 let a ovlivnili podobu více než 4 000 článků

Česká Wikipedie je jednou z jazykových variant celosvětové encyklopedie s otevřeným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Tento týden, tj. nejpozději do 11. února 2018, by měla Wikipedie v češtině překonat hranici 400 000 článků. Rozsahem to odpovídá 200 tisícistránkovým, drobným písmem psaným knihám bez obrázků. Kromě článků se na v české Wikipedii nachází také skoro milion stránek s podpůrným obsahem, například médii (fotky, videa, zvuky, obrázky, slovníky, knihy apod.) a profily přispěvatelů.

Typický český wikipedista je svobodný muž do 30 let

Autoři článků sami sebe nazývají Wikipedisté. A jak takový typický český Wikipedista vypadá? "V Čechách přispívají hlavně mladí muži do 30 let, většinou svobodní, kteří začali s přispíváním už na střední škole,” prozrazuje Vojtěch Veselý, spoluzakladatel projektu Senioři píší Wikipedii. S množstvím článků ovšem roste i nutná údržba vložených informací, která potřebuje víc péče. Proto se v tuzemsku pozornost správců Wikipedie upnula i na starší generaci, což je v celosvětovém srovnání skoro rarita.

Zájem obohatit celosvětové vědění i chuť naučit se něco nového

“Přijde mi jako klišé říkat, že senioři mají více času. Trávím s nimi při kurzech několik týdnů a vím, že to s tím volnem není vůbec tak horké. Ve stáří se chtějí věnovat vlastním aktivitám, rodině, hlídat vnoučata, docházejí k lékařům. Jako důvod, proč se pouštějí do psaní Wikipedie, slyším nejčastěji zájem obohatit celosvětovou encyklopedii a také chuť naučit se něco nového,” vysvětluje Vojtěch Veselý.

Za poslední čtyři roky čeští senioři ovlivnili přes 4 000 článků buď tím, že napsali a vložili vlastní článek, anebo editovali stávající text. Jejich oblíbeným tématem jsou biografie, které Vojtěch Veselý doporučuje i začínajícím wikipedistům. Senioři patří také mezi důležité dodavatele obrázků a dalších médií. Nahrávají archivní materiály z domácích zdrojů, ale mnozí z nich jsou aktivními fotografy či ilustrátory. Za poslední dva roky nahráli přes 2 500 médií.

Začínající autoři mají obavy, ale není třeba se bát

Kurz pro seniory trvá 6 týdnů, a účastníci a účastnice se na něm se naučí vkládat a editovat články. V 15 českých městech se wikipedisté potkávají v tzv. Wikiklubech, kde se mohou nováčci i pokročilí o práci na Wikipedii dozvědět víc a vzájemně si poradit. “Veřejná síť knihoven se pro nás stala důležitým prostorem, kde se zájemci dozvídají o Wikipedii asi nejvíce, případně se mohou zúčastnit pořádaných kurzů,” doplňuje Jan Groh, člen rady Wikimedia ČR.

“Jedna z nejtěžších věcí, kterou se snažíme na kurzech překonávat, je obava ze zodpovědnosti a ostych. Proto je lepší začít jednoduššími tématy, na kterých si práci můžeme dobře vyzkoušet,” dodává Vojtěch Veselý. “Imunitní systém Wikipedie je ale robustní a dokáže nedostatky článků v 95 % případů odhalit, takže editujte s odvahou!”

Zdroj článku: www.rozhlas.cz

Líbí se Vám, co děláme?