Půl milionu vdov: České seniorky častěji ohrožuje chudoba či dluhy. A především samota

10. července 2018

Seniorek, které pobírají vdovský důchod, je skoro šestkrát víc než ovdovělých mužů. Ženy se dožívají vyššího věku, hospodaří ale s menším příjmem. Ohrožuje je tak často chudoba, nedostupné bydlení či dluhy. A především samota.

Půl milionu vdov: České seniorky častěji ohrožuje chudoba či dluhy. A především samota
10. července 2018 - Půl milionu vdov: České seniorky častěji ohrožuje chudoba či dluhy. A především samota

Většinu života strávila pětaosmdesátiletá Gabriela Pohorská v prostorném bytě na pražském Újezdě. Posledních deset let bydlí o poznání skromněji. Garsoniéru má plnou rodinných fotografií, knih, vlastnoručně háčkovaných zvířátek a pochvaluje si důmyslnost skládacího nábytku švédské výroby.

"Jak se říkalo, že vdovy v Praze okupují třípokojové byty, tak já jsem byla jedna z nich," říká energicky drobná žena. Po smrti manžela žila na Újezdě ještě devět let. Odstěhovat se musela ve chvíli, kdy jí majitel řekl, že by za její byt mohl dostávat 24 tisíc měsíčně.

Průměrný důchod českých seniorek přitom byl ke konci března 11 219 korun. Když ženám zemře manžel, platit za byt, v němž strávily roky života, z penze a vdovského důchodu často nezvládnou. Obzvlášť když nájmy neustále rostou. Jedinou možností pak je, jako v případě Gabriely Pohorské, stěhování do menšího. "Když vyhazujete v podstatě celý svůj život a život svých rodičů a manžela, je to hrozné," popisuje Pohorská. Teď už je ale spokojená. V garsonce si zvykla a opřít se může o rodinu a přátele. A hlavně se řídí heslem, že člověk se nesmí litovat.

Zdroj a dokončení článku: ihned.cz

Líbí se Vám, co děláme?