Jak může káva pomoci zabránit Alzheimerově chorobě a Parkinsonově chorobě

4. ledna 2019

Vědci tvrdí, že některé sloučeniny nalezené v kávě mohou pomoci zabránit nárůstu plaků. Je však zapotřebí více studií. Podle Podle nové studie vědců z University of Toronto a Výzkumného ústavu Krembil v Kanadě, by mohlo být pro mnoho lidí dobrou zprávou, že konzumace kávy by mohla mít neuroprotektivní účinek. To by snížilo riziko vzniku Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci. Mnoho předchozích studií naznačilo souvislost mezi spotřebou kávy a sníženým rizikem jak Alzheimerovy choroby, tak Parkinsonovy nemoci. V této studii se vědci rozhodli ponořit do tématu hlouběji.

Jak může káva pomoci zabránit Alzheimerově chorobě a Parkinsonově chorobě
4. ledna 2019 - Jak může káva pomoci zabránit Alzheimerově chorobě a Parkinsonově chorobě

Konkrétně sledovali to, jak různé sloučeniny ve třech různých druzích kávových výtažků - světle pražené, tmavě pražené a bezkofeinové tmavě pražené - ovlivnily shromáždění tří sloučenin v mozku.
Těmito sloučeninami jsou amyloid-beta a amyloid-tau, aminokyseliny, které se objevují ve vyšších koncentracích u lidí s Alzheimerovou chorobou, stejně jako alfa-synuclein, protein spojený s rozvojem Parkinsonovy nemoci.
Vědci zjistili, že skupina sloučenin v kávě nazývaných fenylindany, měla významný vliv na zabránění tomu, aby se dva amyloidy spolu shlukovaly v laboratorních podmínkách.
Tyto amyloidní shluky, často označované jako plaky, se obecně podle Národního institutu pro stárnutí, považují za klíčový indikátor - a možnou příčinu - Alzheimerovy nemoci.
Kávové extrakty z tmavě pražené kávy nejlépe účinkovaly proti tvorbě plátu, a to jak v kofeinové, tak v bezkofeinové formě, i když všechny tři extrakty byly přínosem.

Více než jen kofein
Jedním z nejvýznamnějších výsledků výzkumu je, že se nezdá, že by přítomnost kofeinu ovlivňovala účinnost kávy při inhibici tvorby amyloidových plaků.
Předchozí studie zabývající se účinkem kávy na vývoj Alzheimerovy nemoci a jiných demencí často vybíraly pouze kofein, včetně jedné studie z University of Florida v roce 2012, která zjistila vyšší hladiny kofeinu v krvi lidí u kterých se nevyvinula demence v porovnání s těmi u kterých ano.
Tato nejnovější studie naznačuje, že fenylindanové sloučeniny, vytvořené během procesu pražení kávy, mohou být pravděpodobnější příčinou.
Zjištění by mohlo ukázat potenciální možnost léčby či prevence proti Alzheimerově a Parkinsonovu chorobě v budoucnu.
Protože se tyto látky vyskytují v přírodě a nemusejí být vytvořeny synteticky, říká Dr. Donald Weaver, profesor chemie na univerzitě v Torontu a spoluautor studie. "Matka příroda je lepší lékárna než my a je schopná tyto sloučeniny vyrábět," řekl.

Zdroj článku: healthline.com

Líbí se Vám, co děláme?