Budeme žít déle, ale budeme více nemocní

5. února 2018

Počet starších lidí trpících čtyřmi nemocemi bude v horizontu 20 let dvojnásobný, uvádí vědci.

Budeme žít déle, ale budeme více nemocní
5. února 2018 - Budeme žít déle, ale budeme více nemocní

Počet starších lidí, kteří trpí nejméně čtyřmi nemocemi, se v roce 2035 zdvojnásobí, což způsobí velikou zátěž na zdravotní systém, varují vědci. Nemoci jako rakovina, cukrovka, demence a deprese, se budou podle studie Newcastelské Univerzity vyskytovat mnohem častěji u lidí ve věku 65 let a starší.

Jeden ze tří z těchto lidí, kterým byly diagnostikovány čtyři dlouhodobé nemoci, bude trpět demencí, depresí nebo nějakou formou kognitivního poškození, tvrdí akademici z univerzitního Institutu stárnutí. Předpovídají, že za dalších 20 let zde bude „masivní expanze u mnoha lidí trpících mnohonásobnými onemocněními, tzv. multimorbiditou“.

V těchto letech bude 179,4% nárůst lidí v penzijním věku, kterým bude diagnostikována rakovina, 118% nárůst těch, kteří budou mít cukrovku a vysoký nárůst v počtu těch, kteří budou trpět artritidou. „V populaci lidí starších 85 let, se kromě demence a deprese výskyt všech nemocí více než zdvojnásobí v letech 2015 až 2035“ říkají výzkumníci.

Tento trend bude znamenat, že muži a ženy budou trpět čtyřmi nebo více onemocněními po dobu dvou třetin prodloužené délky života, na kterou se lidé mohou těšit do roku 2035 - dalších 3,6 let u mužů a 2,9 roku u žen - odhadují autoři. "Tato zjištění mají obrovské důsledky pro to, jak bychom měli v budoucnu uvažovat o struktuře a zdrojích pro Národní zdravotní systém (NHS)," uvedla Carol Jagger, profesorka epidemiologie stárnutí v ústavu.

"Mnohočetnost nemocí zvyšuje pravděpodobnost hospitalizace a delší pobyt v nemocnici spolu s vyšší mírou zpětného převzetí a tyto faktory budou i nadále přispívat ke krizi ve zdravotním systému."

Velká část nárůstu počtu osob se čtyřmi nebo více zdravotními problémy bude právě z očekávaného prudkého nárůstu počtu lidí, kteří žijí nejméně 85 let v následujících letech, varuje ministr zdravotnictví Spojeného království Jeremy Hunt, což zvýší pracovní zátěž na Národní zdravotní systém.

Jagger a její tým identifikovali další věkovou skupinu, jejíž zdravotní výhled je také velmi ponurý. "Ještě znepokojivější je, že náš model ukazuje, že budoucí mladí-starší dospělí lidé ve věku 65 až 74 let mají větší pravděpodobnost mít o dvě až tři nemoci více než v minulosti. To je způsobeno vyšší prevalencí obezity a fyzické nečinnosti, což jsou rizikové faktory pro vznik mnohačetných onemocnění" dodala Jagger.

Výzkum, který je součástí projektu MODEM, byl financován společně Radou pro ekonomický a sociální výzkum a výzkumnou skupinou NHS, Národním institutem pro výzkum v oblasti zdraví.

Caroline Abrahamsová, ředitelka charitativní organizace Age UK, uvedla: "Tento výzkum naprosto zdůrazňuje důležitost toho, aby naše zdravotní a pečovatelské služby byly nastavené správně pro starší lidi. Zvýšení dlouhověkosti v posledních letech bylo velkým úspěchem, ale také to znamená, že musíme přesunout své zaměření na to, abychom pomohli lidem zůstat v co možná nejlepší kondici a co nejdéle nezávislé.

"Jak stárneme, mají potřeby na péči a naše zdraví tendenci se překrývat a stávat se složitějšími. Mnohem soucitnější a inteligentnější přístup k péči o starší lidi musí být pro nás všechny prioritou. "

Mluvčí NHS Anglie uvedl: "Tato studie je dalším důkazem toho, že je třeba integrovat péči tak, jak to NHS nyní začíná dělat, aby lépe podporovala rostoucí počet starších lidí s mnohačetnými zdravotními problémy."

Zdroj článku: www.theguardian.com

Líbí se Vám, co děláme?