70 denní kampaň zaměřená na stárnutí

9. listopadu 2018

Všeobecná deklarace lidských práv (UDHR) letos oslaví své 70. výročí. Síť organizací AGE Platform Europe zahájila společně s partnery aktivními v oblasti podpory lidských práv 70 denní kampaň za zvyšování povědomí o "rovnoprávném stárnutí". Svědectví a průzkumy z celého světa dokazují, že ageismus je jednou z nejrozšířenější diskriminací.

Všeobecná deklarace lidských práv (UDHR) letos oslaví své 70. výročí. Síť organizací AGE Platform Eu
9. listopadu 2018 - 70 denní kampaň zaměřená na stárnutí

Předpokládá, že celosvětově se bude počet osob ve věku 80 let a víc mezi lety 2017 a 2050 zvyšovat více než trojnásobně, a to ze 137 milionů na 425 milionů. Postoje k věku vedou k marginalizaci, chudobě a zneužívání starších osob. Mají negativní dopady na jejich zdraví a pohodu. Výzkum ukázal, že lidé s více negativními věkovými stereotypy žijí v průměru o 7,5 let méně než lidé s pozitivnějšími postoji ke stárnutí. Kampaň "Rovnoprávné stárnutí" vyzývá po dobu 70 dní k zamyšlení nad prevalencí a závažností ageismu a k tomu, že je důležité, abychom si stáli za našimi právy bez ohledu na to, kolik je nám let.

Kampaň odstartovala 1. října na Mezinárodní den starších osob a vyvrcholí 10. prosince Mezinárodním dnem lidských práv. Bude strukturována okolo 10 tematických týdnů, které odrážejí rozmanitost zkušeností ve vyšším věku a vícenásobnou diskriminaci, kterou různé skupiny lidí během stárnutí prožívají. Kampaň vyzývá všechny, aby se k tomuto zatím neuznanému popření lidských práv, vyjádřili hlasitě a doufají, že ukážou cestu k vytvoření společnosti pro všechny věkové kategorie.

Další informace na blogu kampaně

Videa o dopadu ageismu naleznete na videích zde.

Zdroj článku: agefriendlyeurope.org

Líbí se Vám, co děláme?