10 věcí, které se mohou vnoučata naučit od svých prarodičů

26. června 2018

Vztah mezi vnoučetem a prarodičem je velmi jedinečný. Zatímco prarodiče mohou působit jako autorita a poskytovat nepodmíněnou lásku, mohou také děti rozmazlovat, tak jak rodiče prostě nemohou. Mimo to mohou mít prarodiče obrovský vliv. Zde je 10 věcí, které se mohou vnoučata od svých prarodičů naučit.

10 věcí, které se mohou vnoučata naučit od svých prarodičů
26. června 2018 - 10 věcí, které se mohou vnoučata naučit od svých prarodičů

1. Historie

Děti se nemusí rádi učit historii ze školních učebnic, starých maleb a obrazů, ale může se jím zdát mnohem zajímavější se ji učit od někoho, kdo ji skutečně prožil. Děti se mohou dozvědět, jaké to bylo vyrůstat v průběhu velké hospodářské krize nebo druhé světové války od svých prarodičů, kteří toto období zažili. Osobní příběhy jsou mnohem snadněji zapamatovatelné, než seznam jmen a dat v knize. Jak říká Kim Bishop z Charlotte v Severní Karolíně: "Ráda jsem poslouchala o tom, jak moji prarodiče vyrůstali a jak se lišilo jejich a moje dětství!"

2. Nové dovednosti

Když prarodiče vyrůstali, naučili si mnoha dovednostem, jako je šití, zahradničení, pečení, farmaření nebo práce se dřevem. Toto jsou skvělé věci, které se dají vnoučatům předat, protože už se běžně většinou neučí, přestože jsou stále velmi užitečné a rozvíjí talent.

Prarodiče se v průběhu života mohli naučit věci, které jsou pro život užitečné. Potřebujete poradit s úklidem? Nikdo vám neporadí lépe než babička, která pravděpodobně vytřela ve svém životě mnoho podlah. Lauren Harrison z Houstonu v Texasu říká, že ji její babička naučila jak znovu použít věci, které by bývala vyhodila. „ Protože vyrostla během velké ekonomické krize, naučila se nikdy ničím neplýtvat a to mi pomohlo ušetřit peníze a snížit množství odpadu“, říká.

3. Moudrost

Na prarodiče se můžete obrátit, pokud potřebujete lekci do života nebo jinou radu, protože obvykle prošli stejnou nebo podobnou životní zkušeností, pravděpodobně i více než jedenkrát. „Poznání toho, jak moji rodiče řešili potíže v jejich životech a jak vše dobře překonali, mi dává pocit, že to také zvládnu“, říká pan Bishop.

4. Rodinná historie

Každý máme ty černobílé fotografie s neznámými příbuznými, ale babička i dědeček mohou vědět, kde se fotografie pořizovala a kdo ti neznámí lidé jsou. Zeptejte se na váš rodinný strom, kdo jsou jejich sourozenci, rodiče, prarodiče, tety a strýcové? Dozvíte se o spoustě rodinných členů, o kterých jste ani nevěděli, že existují. A možná s vámi budou sdílet nějaké veselé vzpomínky o vašich rodičích, když byli ještě malí. „ Je to opravdu zajímavé, dozvědět se o lidech, kteří tu byli přede mnou a utvořili moji rodinu takovou, jakou je dnes“, říká Katie Matza z Shreveportu v Luisianě.

5. Humor

Škádlení je součástí dětství, ale když přijde ze strany těch, co vás bezpodmínečně milují, je to ještě mnohem větší zábava. Naučit se vtipům a šprýmům od svých prarodičů je velice dobrým způsobem jak s nimi být v blízkém vztahu a porozumět tomu, jak reagovat, pokud vás popichuje někdo ze skupiny vašich vrstevníků. Možná vám prarodiče pomohou vymyslet šprým na vaše rodiče.

6. Mnoho malých dětí je zvyklých, že jejich rodiče naslouchají všemu, co říkají a očekávají od ostatních, že budou dělat to stejné. Zatím co je toto u malých dětí normální, je také pro ně důležité se naučit naslouchat druhým.

Angela Mao z Bostonu, říká, že naslouchání příběhům od prarodičů „ pomáhá vnoučatům se naučit jak naslouchat a rozumět jiným co říkají. Tímto způsobem budou připraveni porozumět svým učitelům a učit se od nich, když přijdou do školy.“

7. Hry

Hráli už jste někdy bridge, kanastu, pinochle nebo pitch? Tyto karetní hry, spojené se starší generací, už nejsou v kurzu, díky dobrodružství videoher a chytrých telefonů. Nechte se od svých prarodičů naučit tomu, co dělali oni pro zábavu, když byli ve vašem věku a může vás to začít bavit.

„Můj dědeček miloval hrát kanastu“ říká Harrison, „a tím, že jsem s ním hrál, zjistil jsem jak veliká zábava tato hra je! Rozhodně tuto hru naučím i své přátele, abych ji mohl hrát, i když není u nás na návštěvě.“

8. Emocionální podpora

Mít někoho, kdo naslouchá a netráví s vámi každý den jako rodiče, může být neocenitelné v období dospívání. Amy Kelly z Libby v Montaně říká: „Pro dospívající bývají velice důležití vrstevníci a prarodiče jim mohou pomoci jako nestranní pochopit porozumět, kterým přátelům mohou věřit a kterým ne.“

9. Neřešte malé věci

Prarodiče již žijí dost dlouho na to, aby zjistili, že není třeba se rozčilovat drobnostmi. Život je příliš krátký. Mladá vnoučata si myslí, že vše je super důležité, ale mohou se naučit přizpůsobit své priority, tím, že proberou své problémy se svými prarodiči, kteří mají širší rozhled.

Jak Mao říká: „Moji prarodiče byli skvělí v tom, že mi poradili, když jsem se příliš trápil s něčím nedůležitým, rozhodně mi pomohli dospět!“

10. Pomalá pošta

Nenechte vymizet kouzlo psaného dopisu. Je to skvělé cvičení pro děti, které se učí jak psát. Nastavte si nějaký časový interval se svými prarodiči a můžete si posílat pohledy, dopisy nebo suvenýry z cest. Všichni si tak užijete čekání a budete se těšit na příchod dalšího dopisu, také vás to sblíží.

Steven Dowshen z Wilmingtonu, doporučuje poslat prarodičům „balík s potřebami z papírnictví, pohlednice a známky. Každý se během komunikace sblíží a skvěle si to užijete!“

Prarodiče mají díky stáří hodnotnou moudrost, kterou většinou velice rádi sdílí se svými vnoučaty. Udělejte si čas se skutečně poznat a naučit od nich, dokud jsou ještě zde. Budou si užívat čas, který mohou strávit se svými vnoučaty a naopak děti získají vhled a charakter, který mohou jednoho dne předat svým vlastním dětem a vnoučatům. Není lepší způsob jak předávat rodinné vlastnosti, než čas strávený vzájemně spolu.

Zdroj článku: care.com

Líbí se Vám, co děláme?