Vysokoškolsky vzdělaných sester přibývá, ale ubývá těch, které by chtěly s pacientem mluvit

Vysokoškolsky vzdělaných sester přibývá, ale ubývá těch, které by chtěly s pacientem mluvit
15. 8. 2014

Jsou zdravotní sestry příliš kvalifikované? Kdo bude v nemocnicích poskytovat osobní péči, péči o hygienu? Které činnosti jsou integrální součástí kvalifikované zdravotní a ošetřovatelské péče při hospitalizaci ve zdravotnickém či jiném zařízení? A kdo by měl tedy osobní péči (pomoc při hygieně, stravování atd.) poskytovat a jakou by měl mít k tomu kvalifikaci, vzdělání a přípravu? Takové a podobné otázky evokuje článek, který vyšel v MF Dnes a o kterém informuje server Medical Tribune.

Zdravotní sestra, která má vysokoškolský titul, pacientovi večeři nepřinese. Nechce. A nebude ho chtít umývat nebo se s ním bavit o jeho bolestech. Má diplom, takže chce být nejméně staniční sestrou.

Nemocnice jsou z toho zoufalé. Všiml si toho i zdravotní výbor Poslanecké sněmovny, takže teď začal pořádat okružní cestu po českých a moravských krajích.

Poslanci chtějí slyšet, co je potřeba ve vzdělávání sester změnit, aby nechyběly ty, které jsou nejdůležitější: tedy ty, co se reálně starají o pacienty. A hodlají objet do konce roku většinu regionů.

Informaci o článku, který vyšel v Mladé frontě Dnes, přinesl Medical Tribune.

Ukazuje se, že s růstem vzdělanosti zdravotních sester zřejmě klesá ochota poskytovat "přímou" péči. Hrozí tedy nedostatek pracovníků, kteří tuto péči, která je velmi potřebná a jejíž potřeba bude se stárnutím populace dále růst, budou ochotni a připraveni dobře a kvalitně poskytovat.

Tento problém ale není specifický pouze pro Českou republiku. Řeší ho také ve Velké Británii, kde se nedávno rozběhla diskuse o tom, jak reformovat systém vzdělávání sester, aby poskytovaly důstojnou a kvalitní péči, jednaly a komunikovaly s pacientem důstojně a byly ochotny se mu více věnovat.  A aby byly ochotné poskytovat také "bazální", "jednoduchou" (obyčejnou) péči. Tuto diskusi v Británii rámovaly titulky "Too posh to wash?" (Jsou sestry příliš "nóbl" a kvalifikované na to, aby poskytovaly osobní přímou péči a "ztrácely čas" s pacientem a nekvalifikovanými činnostmi?).

Kvalita péče jistě není jen ve znalostech - i když jsou nepostradatelné. Je možné, že jsme jednostrannou orientací na některé aspekty péče vytvořili problém? Nebudeme mít brzy mnoho odborníků, ale nedostatek lidskosti, blízkosti a lidského kontaktu v situacích, kdy jsme nejvíce zranitelní a kdy je naše důstojnost "exponována"? Částečně tomu samozřejmě může pomoci rozšíření dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních a jejich "zcivilnění". V Británii na problém "překvalifikovanosti" sester poukázaly skandály a porušování standardů péče či přímo případy zanedbávání a zneužívání pacientů.

 

Ministerstvo zdravotnictví k článku vydalo své stanovisko.

 

Další články k tématu:

 

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha