Století lidé využívají péči lékařů méně než sedmdesátníci

Století lidé využívají péči lékařů méně než sedmdesátníci
20. 8. 2014

Server tribune.cz upozornil na článek v MF Dnes, podle kterého jsou náklady na dlouhověké osoby nižší než na mladší seniory. Z dat, která shromáždila a vyhodnotila Všeobecná zdravotní pojišťovna, překvapivě vyplývá, že klienti nad 100 let věku jsou z hlediska nákladů na zdravotní péči výrazně levnější než například sedmdesátníci či osmdesátníci.

Klientů ve věku 100+ má VZP celkem 618 a průměrné náklady na jednoho činí 37 383 korun. Pro srovnání: u skupiny klientů o dvacet let mladších jde v průměru o více než 51 tisíc korun.

Podle Ivy Holmerové, ředitelky pražského Gerontologického centra v Praze-Kobylisích, skutečně po osmdesátce nastává zlom v čerpání zdravotní péče. Proč tomu tak je, vysvětlovala v rozhovoru pro deník MfD.

Uvedená data ukazují, že časté alarmující zprávy a prohlášení politiků o nákladech na zdravotní péči v důsledku stárnutí populace mohou být liché a do značné míry zavádějící. Rozhodujícím faktorem růstu nákladů na zdravotní péči totiž není samo stárnutí, ale zdraví. Přesněji řečeno nemocnost a prevalence chronických nemocí a zejména zvyšující se efektivita, ale i nákladnost jejich léčby. Ta roste s rozvojem nákladných technologií, vývojem a dostupností nových léků a léčebných metod.

 

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha