Pracovníkům ve zdravotnictví a v sociálních službách by měl od ledna stoupnout plat

Pracovníkům ve zdravotnictví a v sociálních službách by měl od ledna stoupnout plat
6. 12. 2014

Pracovníkům ve zdravotnictví by měly od ledna stoupnout platy o pět procent. O čtyři procenta by si pak měli přilepšit sociální pracovníci. Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. Informaci přinesly Zdravotnické noviny.

Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal už letos od listopadu, a to obvykle 3,5 procenta. Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali. Výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok. Kabinet se chystá zvednout platové tarify o pět procent.

Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. O čtyři procenta víc by pak od ledna měli podle návrhu ministerstva práce vydělávat sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům. Zdravotnické odbory dlouhodobě poukazovaly na to, že ti, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Podle předáků měsíčně dostávají kolem 12 000 korun čistého. 

 

Zdroj: ČTK, Zdravotnické noviny

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha