Nárůst počtu stoletých a starších lidí se zastavil (Právo)

27. 5. 2015

Nárůst počtu stoletých a starších lidí se v letošním roce v Česku zastavil. Ke konci března jich trojciferné jubileum už oslavilo 685. Za poslední čtyři roky přibyly zhruba dvě stovky lidí starších sta let, vrcholných 707 jich bylo na konci loňského roku. Jasně mezi nimi převažují ženy. Vyplývá to z informací České správy sociálního zabezpečení o počtu lidí, kterým vyplácí důchody.

Mezi nejstarší lidi patří v současné době dvě ženy, kterým bylo 107 let. Jedna je ze Zlínského a druhá z Jihomoravského kraje.

V domově pro seniory v Buchlovicích na Uherskohradišťsku žije Frieda Táborová, která loni v listopadu oslavila 107 let.

"V rámci jejího věku se jí daří dobře, patří k našim vitálnějším obyvatelům," řekla v úterý zástupkyně domova.

Prvenství dosud držela Marie Behenská z Plzně, která minulý týden zemřela ve věku 110 let. Nejstarší Češkou byla od letošního 7. ledna, kdy zemřela tehdy 109letá Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku.

Vůbec nejstarším obyvatelem České republiky byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní. Z 685 lidí, kteří už oslavili sté narozeniny, je mužů jen 94. Dvěma nejstarším z nich je 106 let a žijí v Praze a ve Zlínském kraji. Přesně stoletých Čechů bylo v březnu 296, zhruba každý osmý z nich je muž. Nejvíce sto a víceletých lidí má svou adresu v Praze a v Jihomoravském kraji.

 

Zdroj: Právo, MPSV

 

 

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha