Ministerstvo práce zvažuje zavedení ošetřovatelské dovolené podle rakouského vzoru

Ministerstvo práce zvažuje zavedení ošetřovatelské dovolené podle rakouského vzoru
18. 5. 2015

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavést ošetřovatelskou dovolenou pro blízké osoby, která by mohla trvat i několik měsíců nebo let. Zaměstnavatel by musel svému zaměstnanci držet pracovní místo stejně jako například v případě rodičovské dovolené. Lidé, kteří pečují o své blízké, by tak neměli přijít o práci. Na dnešní tiskové konferenci v Poděbradech to řekla ministryně práce a sociálních věcí

"Jedna věc, kterou ministerstvo plánuje, je podle rakouského vzoru zavedení takové v uvozovkách ošetřovatelské dovolené, jako máme rodičovskou dovolenou, kde pečujeme o děti," řekla Marksová. Podle ní například lidé, kteří pečují o své rodiče, už jsou také relativně starší a jejich návrat na pracovní trh bývá téměř nemožný.
"Druhá oblast, která se nám ukazuje z praxe, je, aby se počítalo jako ošetřování člena rodiny i to, když ten člen rodiny nežije ve společné domácnosti, a aby se to pak třeba lidem počítalo do důchodu," dodala Marksová.

Podle ředitele odboru sociálních služeb ministerstva Davida Pospíšila například v Rakousku systém péče o blízké funguje tak, že ošetřovatelská dovolená trvá většinou od jednoho do tří let jako obdoba rodičovské dovolené. "Ale je tam zase umožněno to, že si jednou může ošetřovatelskou dovolenou vybrat třeba dcera a podruhé syn a můžou tu péči sdílet," řekl ČTK.

Dodal, že ministerstvo zatím nemá zpracovaný konkrétní návrh. "Samozřejmě to bude mít dopady do rozpočtu, takže bude třeba detailně spočítat a domluvit i v rámci tripartity, protože do toho budou muset být zapojení i zaměstnavatelé," doplnil Pospíšil.

 

Zdroj: MPSV, denik.cz (15. 5. 2015)

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha