Kdo obdržel cenu Pečovatel/ka roku 2014?

Kdo obdržel cenu Pečovatel/ka roku 2014?
14. 11. 2014

Národní cenu Pečovatel(ka) roku 2014 za práci v sociálních službách letos získali tři ženy a jeden muž. O výsledcích informovala ČTK. Cenu udělují Diakonie Českobratrské církve evangelické společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Diakonie patří v Česku k největším organizacím na pomoc seniorům a postiženým. Asociace zastřešuje poskytovatele sociálních služeb. Národní ocenění se rozdávalo podruhé. Vzniklo spojením samostatných cen obou pořadatelů. Cena má upozornit na potřebnost pečovatelské práce.

Pečovatelkou roku v pobytových službách se stala Anna Pastyříková z Domova Vítkov, která deset let pečuje o seniory s pokročilou demencí. „Pracovala jsem od svých 23 let v jeslích s malými dětmi, ale když jsem byla ve středním věku a odrostly mi děti, chtěla jsem poznat lidský život z opačného konce,“uvedla Pastyříková. Podle kolegů klientům naslouchá, je trpělivá, obětavá, empatická a vstřícná.

Ocenění za terénní práci si vysloužil Petr Křivánek z Klubu vožíčkářů Petýrkova. Podle zaměstnavatele používá v práci selský rozum, je ale i citlivý a taktní. Pracuje jako osobní asistent. Klientce, která onemocněla rakovinou, pomáhal i mimo pracovní dobu. „Je to pro mě práce, co má prostě smysl. Je pro mě naplňující pocit být součástí životního příběhu našich klientů,“ uvedl oceněný.

Cenu za práci v ambulantních službách dostala Eva Kandrnálová z centra ambulantních a sociálních služeb Santé. Má dvanáctiletou praxi. Ocenění získala za lidský přístup ke klientům i práci nad rámec povinností.

Sociální pracovnicí roku se stala Vlasta Sidonová ze sociálního oddělení pražské židovské obce. V roce 1993 se podílela na vzniku tamních sociálních služeb. „Cítila jsem potřebu pomoci vytvořit po dlouhé době živoření židovské komunity řádně fungující sociální služby pro přeživší Šoa i jejich rodinné příslušníky. Pokusit se obnovit hodnoty milosrdenství a humanity vycházející ze židovské tradice,“ uvedla Sidonová.

Cena veřejnosti připadla letos Jiřině Červenkové z krnovského domova pro zdravotně postižené Harmonie, která jde letos do důchodu. Zařízení tak podle vedení přijde o jednu z nejlepších pracovnic. Díky její pomoci jedna z klientek, která dřív končívala v klecovém lůžku, nekomunikovala a ostatní obyvatelé a personál se jí báli, je schopná navštěvovat svou rodinu.

V sociálních službách pracuje asi 43.000 lidí. Odbory už léta usilují o zvýšení jejich mezd. Podle předáků si i s příplatky za přesčasy, noční a víkendy ti, co se starají o staré či handicapované lidi, vydělají kolem 12.000 korun čistého měsíčně. Vláda se rozhodla poslat sociálním službám letos ještě 750 milionů korun.

 

Zdroj: MPSV, Zdravotnické noviny, ČTK

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha